top of page

AĞIZDA BULUNAN AMALGAM DOLGULAR ve GÜVENLİ OLARAK SÖKÜLMESİ İÇİN GEREKENLER

Çok uzun yıllardır kullanımda olan ve sağlam oldukları için çok tercih edilmiş olan amalgam dolgular, içinde cıva içeren malzemelerdir.

Bu malzemenin biyo uyumluluğu çok çok kötüdür.

Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, amalgam dolgular belli oranlarda cıva salınımı gösterirler. Ve ayrıca çok miktarda amalgam dolgu sahibi olup bu şekilde cıva salınımı vücutta fizyolojik bazı zararlara neden olur.

Örneğin bir çalışmada 40 adet ağzında amalgam dolgu sahibi kişiye MR film çekilmiş ve daha sonrasında bu kişilerin idrarları analiz edildiğinde idrarda cıvaya rastlanmıştır.

Bu salınan cıva vücudun birçok bölgesine dağılabilir. Kan ve beyin bariyerlerinden geçebilir. Hamile kadınlarda plasentaya geçebilir. Aynı şekilde bebek emziren kadınlarda süte geçebilir. ( ki bu cıva bebeklere yetişkinlere göre daha yüksek zarar verecektir. )

Eskiden birçoğumuzun hatırlayacağı yaralarda uygulanan merkürokrom cıva içerdiği artık günümüzde mevcut değil. Yine eskiden sıklıkla gördüğümüz cıvalı termometreleri artık bulabilmek neredeyse imkansız.

O zaman neden halen cıva içeren ve cıva salınımına neden olabilecek amalgam kullanılıyor anlamak mümkün değil. Günümüzde artık amalgam yerine kullanılabilecek birçok başka materyal mevcut. Dolayısıyla ne pratiklik açısından ne de biyo uyumluluk açısından bunu anlamak mümkün değil.

Her ne kadar tam olarak amalgamın ve ondan salınan cıvanın direkt olarak neden olduğu bir hastalık tam olarak kanıtlanmadı ise de, yine de insan sağlığı açısından son derece zararlı ve tehlikeli olan cıva içeren bir malzemenin kullanılması her açıdan risklidir.

Bir diğer ve son derece önemli konu ise, çevreye verilebilecek zararlar.

Pis su atıklarına, ağzı içinden sökülürken veya dolgu uygulanırken emicilerle emilip gönderilen amalgam ve dolayısıyla cıva son derece toksik bir etki yapmaktadır.

Bir araştırmada pis su atıklarına Diş hekimleri muayenehanelerinden ciddi miktarda cıva atığı gittiği saptanmıştır.

Dolayısıyla, kesinlikle amalgam sökülürken uygulanması gereken bir çok adımdan başka ayrıca kesinlikle ağızdan emilen ve amalgam içeren sıvının ayrı bir şişeye toplanıp bunu ağır metal toplayan ve imha eden şirketlere verilmelidir.

Zararsız şekilde amalgam sökülmesi için uygulanması gereken kurallar:

 • Eğer mümkünse amalgam sökülecek odada pencere açılmalı ve olası havaya karışacak cıva konsantrasyonu düşürülmelidir.

 • Bu işlemin yapılacağı oda da filtresi olan havalandırma sitemi olmalı ve bu esnada çalıştırılmalıdır.

 • Amalgamın söküleceği dişe separatör konulmalıdır.

 • Ayrı bir şişeye toplanabilen yüksek dereceli emiciler kullanılmalı ve ağız içinden mümkün olduğunca tüm atıklar emilmelidir.

 • Hastaya burunu iyice kapatan burun maskesi takılmalı ve burundan bu işlem esnasında oksijen verilmelidir.

 • Hastanın elbise veya cildine teması önlemek için mümkün olduğunca her yeri örten örtüler örtülmelidir.

 • Hastaya mümkünse rubber dam takılmalıdır.

 • Amalgam sökülürken mümkün olduğunca küçük karbid frezler kullanılmalı, amalgam geniş parçalara ayrılarak çıkarılmalıdır. ​

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
bottom of page